Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wernisaż wystawy „MINY” Oli Szmidy

20 grudnia 2023 o godzinie 18:00

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na wystawę Aleksandry Szmidy pt. „MINY”.
📌MIEJSCE: Siedziby Fundacji przy Al. Marcinkowskiego 24 w Poznaniu
🕛GODZINA I DATA: 20.12 o godz. 18:00
Bycie kobietą oznacza bycie na scenie. Noszenie maski i sprawowanie samokontroli. W tym niekończącym się przedstawieniu, ze wszystkich elementów, które składają się na mój performens bycia kobietą, moja twarz jest chyba najbardziej krnąbrną aktorką. Dopóki się nie uśmiechnę, swoją twarzą wprowadzam niepokój.
Wielokrotnie zarzucano mi bycie gniewną, pełną pogardy, smutną lub zmęczoną, mimo że wcale się tak nie czułam. Na ulicy zdarzyło mi się być zaczepianą przez obce osoby z pytaniem, czy się zgubiłam lub czy coś się stało, a w gorszych przypadkach, czy mam jakiś problem. Staram się trzymać gardę i pilnować, żeby wyglądać na zadowoloną i łagodną.
Jestem nauczona brać pod uwagę przede wszystkim ‘innych’ – tych, których moja nieuśmiechnięta i nie łagodna twarz może urazić lub wprowadzić w popłoch. Na szczęście moje rysunki się temu nie poddają – tutaj nikt nie musi się uśmiechać, tutaj jest królestwo dziewczyn.
Tak zwane niemiłe miny, zmęczone spojrzenia, nie-uśmiechnięte twarze, gniewne i walczące, to dla mnie twarze pozostawione sobie, wolne, opierające się kontroli i nie poddające się ocenie.
Są to moje wyzwolone autoportrety, wyglądające tak, jak ja bym chciała, gdybym miała więcej odwagi.
BIO:
Ola Szmida, ur. w 1987 roku w Myszkowie. Ilustratorka i autorka filmów animowanych. Zajmuje się również tworzeniem komiksów. Studiowała animację na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i Kunsthochschule für Medien w Kolonii (stypendium DAAD). Współpracowała, między innymi, z : BBC, Ermenegildo Zegna, Boiler Room, Southbank Centre, Häagen-Dazs, Vogue Polska, HUSH, Muzeum Polin. Jej filmy animowane i rysunki były pokazywane i nagradzane na wielu międzynarodowych wystawach i festiwalach. Laureatka, razem z Wandą Hagedorn, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za komiks ‘Twarz, Brzuch, Głowa’.
Fanka odręcznego rysunku i piesków.
Strona: olaszmida.com
Social media: @olaszmida
*Projekt sfinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
**Udział w wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalenie wizerunku w mediach społecznościowych oraz stronie internetowej fundacji.

Szczegóły

Data:
20 grudnia 2023
Godzina:
18:00
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/1302346000465565/

Miejsce wydarzenia

Fundacja Czas Kobiet
Al. Marcinkowskiego 24
Poznań, Poland
+ Google Map

Organizator

Fundacja Czas Kobiet
Phone
+48 577 998 112
Email
biuro@czaskobiet.org
Zobacz witrynę: Organizator

Fundacja Czas Kobiet 2024. Projekt i wykonanie: SAROTA PR