Fundacja Czas Kobiet serdecznie zaprasza na wyjątkową wystawę zatytułowaną „Na granicy widzialności” autorstwa uznanej artystki Małgorzaty Szymankiewicz, kuratorowaną przez Aleksandrę Pietrzak. Wystawa będzie dostępna w naszej galerii od 17 września do 11 października 2024 roku i otwarta dla odwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00.
Tekst kuratorski:
W wielu językach świata odnaleźć można zwroty i wyrażenia związane ze zmysłem wzroku. Mówi się, że można iść, dokąd oczy poniosą, można mieć na nich klapki albo – odwrotnie – mieć je szeroko otwarte. Ktoś komuś oczy mydli, drugiemu coś się w nie rzuca, trzeci świeci oczami, a czwarty patrzy prawdzie w oczy. Wzrokiem można też chłonąć, pożerać, sięgać, obrzucać. Łatwo też czegoś nie zauważyć, przeoczyć, stracić z oczu. I chociaż wzrok w zachodniej kulturze od starożytności uchodził za najszlachetniejszy ze zmysłów, związany z rozumem, to dziś wiemy, że oczy okazały się niebywale stronnicze, a szkiełko mędrca zaparowało.
Przez wieki historia sztuki spychała kobiety na podrzędną pozycję, zdawała się ich nie dostrzegać, choć nierzadko były prekursorkami nowych rozwiązań artystycznych. Globalny kanon, czyli zbiór najbardziej doniosłych dzieł sztuki został sprowadzony – jak słusznie zauważa Caroline Criado Perez – do obecności mężczyzn. W zasadzie to nawet do kilku z nich. Doskonałym przykładem są tu pierwsza pełnowymiarowa biografia wielkich artystów, pióra Giorgia Vasariego z 1550 roku, czy wydana czterysta lat później „Historia sztuki” E.H. Gombricha – żadne z pierwszych wydań tych kluczowych pozycji nie uwzględniało nawet jednej artystki. Jak jednak pisała Safona w jednym z nielicznych zachowanych fragmentów jej poezji: „Ktoś będzie o nas pamiętał / powiadam / nawet w innych czasach”.
I tak za pomocą abstrakcyjnego języka linii, barwnych plam, wertykalno-horyzontalnych płaszczyzn, Małgorzata Szymankiewicz przejmuje i zniekształca tradycyjne formy malarstwa, aby stworzyć suplement dziejów myśli o sztuce z nowej perspektywy. Artystka za pomocą niefiguratywnego języka opisuje to,
co nieuchwytne oraz trudne do nazwania wprost. Przyglądając się jej pracom, należy czasem stanąć obok, obejść dookoła, popatrzeć pod różnymi kątami, przyjrzeć się, a czasem oddalić, aby – tak jako sugeruje łacińskie znaczenie słowa „abstrakcja” – wyciągnąć coś na wierzch, wydobyć z ukrycia. Wystawa, osadzona
w feministycznych ramach, staje się więc ćwiczeniem z uważności i patrzenia inaczej, by rozchwiać utrwalone praktyki kulturowe. Zamiast niszczyć kanon można przecież rozciągnąć jego ramy.
Biografia artystki:
Małgorzata Szymankiewicz to jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki współczesnej. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie ukończyła studia w 2005 roku, jest laureatką wielu prestiżowych nagród artystycznych. W 2019 roku obroniła stopień doktora habilitowanego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a obecnie pełni funkcję profesora na Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie, gdzie współprowadzi Pracownię Malarstwa. Mimo że na co dzień pracuje w Szczecinie, Szymankiewicz pozostaje mocno związana z Poznaniem, gdzie mieszka.
Jej twórczość charakteryzuje głęboka refleksja nad sztuką abstrakcyjną, a także ponadczasowe podejście do formy i koloru. Artystka nieustannie eksperymentuje z nowymi środkami wyrazu, a jej prace można znaleźć w wielu znaczących kolekcjach instytucjonalnych i prywatnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Szymankiewicz reprezentowana jest przez Galerię BWA w Warszawie, a jej prace były pokazywane na licznych wystawach w kraju i poza jego granicami.
Kuratorka wystawy:
Aleksandra Pietrzak – absolwentka historii sztuki i krytyki artystycznej, od wielu lat związana z kuratorowaniem wystaw w zakresie sztuki współczesnej. Jej zainteresowania obejmują szczególnie sztukę abstrakcyjną i zagadnienia związane z percepcją wizualną. Pietrzak współpracowała z wieloma galeriami i instytucjami kultury, a jej zaangażowanie w wystawę „Na granicy widzialności” ma na celu nie tylko pokazanie dorobku Szymankiewicz, ale również stworzenie przestrzeni do krytycznej refleksji nad sposobami widzenia.
Patroni medialni:
Wystawę wspierają medialnie:
Czas Kultury, Notes Na 6 Tygodni, Magazyn Szum, Freshmag, oraz Kultura u Podstaw.
Informacje praktyczne:
- Czas trwania wystawy: 17.09.2024 – 11.10.2024
- Wernisaż: 17.09.2024, godz. 18:00
- Miejsce: Fundacja Czas Kobiet, al. Marcinkowskiego 24, Poznań
- Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00 (możliwość wizyt poza godzinami otwarcia po wcześniejszym umówieniu)
- Autorka identyfikacji wizualnej wystawy: Marta Karkocha-Sikora
- Koordynatorka wystawy: Maria Czarnecka
- Fotografie: Tomasz Mikurda
Zapraszamy do wzięcia udziału w tej niezwykłej artystycznej podróży!