Wernisaż wystawy Maxa Skorwidera „Czarne jest białe, a białe jest czarne”


3 października 2023 r. w Fundacji Czas Kobiet miał miejsce wernisaż wystawy Maxa Skorwidera „Czarne jest białe, a białe jest czarne”.

Ciapaty, Murzyn, Pingpong, Makaron, Żydek, Arabus, Banderysta, Szwab, Żabojad, Kitajec, Czarnuch, Żółtek… Można tak wymieniać bez końca. Żyjemy w kraju, w którym przyzwolenie na rasizm stało się powszechne. Osoba obca, spoza naszego kręgu, inna, dziwna, nie wpisująca się w nasze ramy, wykraczająca poza nasze poczucie estetyki jest wyszydzana, marginalizowana wręcz opluwana. Politycy sprawujący władzę pozwalają sobie na słowa stygmatyzujące, poniżające tylko po to by zdobyć pozycję, by nastraszyć, wzburzyć ludzi i uzyskać oczekiwane poparcie dające im polityczne narzędzia przyzwalające na przemoc i nienawiść. A wszystko to pod opieką umiłowanego boga pochodzenia żydowskiego, który po koronacji stał się królem Polski. Co złego to nie my.
My Polacy, dumny naród.

O artyście:
Absolwent ASP w Poznaniu. Ilustrator, plakacista, artysta wizualny, kurator wystaw.. Profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, gdzie kieruje Pracownią Komiksu i Powieści Graficznej na Wydziale Grafiki. Na stałe współpracuje z Tygodnikiem Polityka, Kulturą Liberalną (ilustracje). Laureat nagród oraz uczestnik wielu wystaw w kraju i na świecie. Od ponad 10 lat na stałe współpracuje z Fundacją Meakultura. Ilustrator licznych popularnonaukowych książek dla dzieci z serii „To, o czym dorośli ci nie mówią”, stworzonych wspólnie z Bogusiem Janiszewskim: „Ekonomia” „Polityka”, „Mózg”, „Kosmos”, „Sztuczna Inteligencja”, “Wirus i inne drobne ustrojstwa”, „Klimat”, „Sex”, a także „Rewolucje”, „Mury” i „Wojny” oraz wielu innych. Współpracuje z wydawnictwami Albus, Agora, Publicat. Publikacje doczekały się przekładów m. In. W Szwecji, Niemczech, w Ukrainie oraz w Bułgarii.

Wystawę można było oglądać do 18 października 2023 roku.

*Projekt sfinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Fundacja Czas Kobiet 2024. Projekt i wykonanie: SAROTA PR