Spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem


14 listopada 2023 r. w Galerii Czas Kobiet odbło się na spotkanie autorskie z Wojciechem Tochmanem – pisarzem oraz reporterem, autorem wydanej niedawno książki „Historia na śmierć i życie”.

W „Historii na śmierć i życie”, reportażu z pogranicza true crime i dramatu psychologicznego, Wojciech Tochman pisze o dziewczynie, która za swoją młodość, płeć i urodę zapłaciła wszystkim, co miała i co mogłaby mieć. Monika Osińska to pierwsza kobieta w Polsce skazana na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Podczas spotkania reporter opowiadał nie tylko o tym, co wydarzyło się 19 stycznia 1996 roku w mieszkaniu na warszawskim Tarchominie, ale także o karze dożywocia i polskim systemie penitencjarnym.

Książka to również hołd złożony wybitnej reporterce Lidii Ostałowskiej. To ona pierwsza zaczęła dokumentować tę długą historię. Książka jest ich wspólną opowieścią – o przemocy, strachu, zemście, tęsknocie, czułości i niesprawiedliwości. Zaczyna się w połowie lat dziewięćdziesiątych, toczy przez ćwierć wieku zmieniającej się Polski aż do dzisiaj i wciąż trwa.

Wojciech Tochman – reporter, pisarz. Wydał m.in. książki „Jakbyś kamień jadła” i „Dzisiaj narysujemy śmierć”, które razem z „Pianiem kogutów, płaczem psów” tworzą tryptyk o codziennym życiu po ludobójstwach w Bośni i Hercegowinie, w Rwandzie i w Kambodży. Jest tłumaczony na niemal wszystkie główne języki europejskie. Wydaje także w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Laureat kilku nagród, w tym Premio Kapuscinski przyznawanej w Rzymie.

*Wydarzenie sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

Fundacja Czas Kobiet 2024. Projekt i wykonanie: SAROTA PR